Мануальна терапія в перекладі значить лікування руками. Мануальний терапевт діє на структури, що знахоляться глибоко – кістки, суглоби, м’язи і зв’язки за допомогою певних прийомів: маніпуляцій, мобілізацій, тракцій та ін. Сфера його дії не завжди  тільки хребет. Мануальний терапевт може діяти на всі суглоби і мязи організму, внутрішні органи (вісцеральна мануальна терапія),сполучення кісток черепу (краніосакральна терапія).

        Багато із нас путають мануальну терапію з масажем, мануального терапевта з масажистом. Масажист діє на шкіру і поверхневі мязи за допомогою масажних рухів; мануальний терапевт, як було вказано вище- на більш глибоко розташовані структури.

Мета нашого з Вами спілкування – розвіяти багаточисленні міфи про мануальну терапію з однієї сторони, а з іншої – попередити від невірних дій.

Майже кожен із нас, доживши до 40-50 років знайомий з діагнозом – остеохондроз хребта: знає, що таке біль вшиї, спині,попереку, знайомий з поняттям радикуліт. Тільки одні із нас при перших проявах больового синдрому їдуть в глухі села до діда чи бабки « вставляти диски», інші місяцями ходять з жахливою біллю, приймають ін’єнкції вітамінів, за допомогою нестероїдних протизапальних засобів (диклофенак і ін.) заробляють виразку шлунку, але десятою дорогою обходять кабінет мануального терапевта.

    Розглянемо коротко причину виникнення болю. Остеохондроз хребта – це закономірний процес його старіння, який приводить спочатку до протрузії (випиранню), а потім до грижі міжхребцевого диску. Це приводить до нестабільності рухових сегментів хребта, підвивихам в міжхребцевих суглобах і накінець до спонділолістезу –патологічної рухливості між хребцями(більш детально на сторінці «Остеохондроз хребта. Радікуліти»). Організм з метою зменшення рухливості в зоні патології влючає захистну реакцію – м’язевий спазм, що супроводжується тупим болем з обмеженням рухливості в шиї, спині, попереку. Так виникають функціональні блоки хребта. Якщо протрузії, чи грижі розташовані невдало, вони можуть травмувати корінець спино-мозкового нерву і визивати радикуліт. Радикуліт, як правило, супроводжується сильним стріляючим болем, що віддає в зону іннервації нерву. Це може бути зона плеча і надпліччя, руки –при шийному радикуліті; область ноги – при попереково-крижовому радикуліті; міжреберна невралгія – при грудному радикуліті. Радикуліт може закінчитись повною втратою функції нерву: порушенням чутливості в зоні іннервації, парезом (частковим паралічем) мязів. Часто остеохондроз хребта супроводжується нейродистрофічними синдромами, що проявляється запаленням і болем в суглобах, що іннервуються відповідними нервами.

Задача мануального терапевта – знешкодження травмуючого нерв фактору, функціональних блоків хребта. Результат його дій – вправлення протрузій, гриж міжхребцевого диску, знешкодження підвивихів в міжхребцевих суглобах, розслаблення спазмованих м’язів. Таким чином нервовий корінець звільняється від постійного подразнення кістковими виступами, грижею, спазмованими мязами. Процес лікування проходить в такому випадку набагато швидше. Часто біль проходить після перших сеансів мануальної терапії. В таких випадках говорять: « Якщо на шланг наступили ногою?..». Якщо цього не зробити – радикуліт можна лікувати місяцями, а результат такого лікування може привести до інвалідності, повної втрати функції нерву – порушенню чутливості, паралічу м’язів, трофічним змінам.

Але бігти до дідів і бабць не потрібно, якими «кваліфікованими» вони б не були. При неправильно проведеній мануальній терапії, особливо, коли застосовуються жорсткі ударні прийоми, можливо пошкодження нервового корінця, переломи хребців, і що саме жахливе – пошкодження спинного мозку. Пошкодження спинного мозку приводить до стійких паралічів рук і ніг – при пошкодженні в шийному відділі, при пошкодженні в грудному і поперековому відділі – ніг і порушення функції тазових органів.

Мануальну терапію має право проводити тільки дипломоаний лікар. Для того, щоб лікувати цими методиками недостатньо тільки володіть методами і прийомами мануальної терапії. Насамперед потрібно досконально знати анатомію, фізіологію організму, функцію суглобів, і, що особливо важливо – показання, протипоказання до мануальної терапії. Досвідченний мануальний терапевт не буде проводити маніпуляції мануальної терапії, не  обстеживши хворого.

За  останні десятиріччя діагностичні можливості значно зросли в з’язку з появою комп’ютерної томографії (КТ) і, особливо – магнітно-резонансної томографії (МРТ). На звичайному рентгенівському знімку протрузії і грижі не видні, можливо тільки догадатися про них, побачивши значне зниження висоти міжхребцевого диску. На пошарових знімках КТ, і особливо МРТ, протрузії і грижі видні чітко. Дуже важливо бачити направлення і розположення грижі. Інколи достатньо великі грижі  діагностуються випадково, не визивають ніяких больових відчуттів, а невеличка протрузія, направлена в бік  каналу міжхребцевого нерву буде визивати жорсткі больові відчуття. Небезпечні грижі, що направлені в бік спинномозкового каналу, так як можуть визвати порушення циркуляції спинномозкової рідини, травмувати сам спинний мозок. Направильно зроблені прийоми мануальної терапії в цьому випадку можуть привести до плачевних результатів. Інколи причиною больового синдрому  може бути не тільки остеохондроз, а і пухлини, туберкульоз хребців, що є протипоказанням до мануальної терапії. Зрозуміло, що ні дід, ні бабка читати знімки МРТ не будуть.

Основні протипоказання для мануальної терапії.

1. Пухлини хребта і спинного мозку.

2. Запальні захворювання спинного мозку і його оболонок.

3. Інфекційні процеси в кістках хребта : остеомієліт, туберкульоз і ін.

4. Гіпермобільнісь( патологічна рухливість) хребта як наслідок слабкості зв’язково-м’язового апарату.

5. Спонділолістез хребта – зміщення хребця по відношенню до сусіднього. Вирівняти хребет можливо, але внаслідок слабості зв’язкового апарату – ефект короткочасний.

6. Хвороба Бехтєрєва.

7. Спондильоз 2-3 ст – оссіфікація зв’язок.

8. Остеопороз.

9. Остеохондроз хребта 3ст з розривом фіброзного кільця і секвестрацією грижі диску.

10. Вік після 75 років. Старечий кіфоз.  

    З іншої сторони не всі прийоми мануальної терапії можуть бути шкідливі. Пошкодити можуть при відсутності правильної діагностики і правильного використання насамперед ударні маніпуляційні прийоми. Тракційні прийоми, направлені  на витяжіння хребта вздовж продольної осі, мають набагато менше протипоказаннь.  Виконуватись вони можуть мануальним терапевтом за допомогою рук і  спеціальних апаратів. Існує  підводне витягування хребта, а также витягування при виконанні вправ на дошці Євмінова. Вправи на дошці Євмінова після спеціального навчання хворий може виконувати самостійно.

  Ще менше протипоказань мають прийоми постізометричної релаксації м’язів. Це вправи для м’язів з супротивом і послідуючим розслабленням і розтягуванням м’язів.
Постізометрична релаксація м’язів (ПІР) сприяє значному покращенню кровообігу в м’язах, що приводить до її розслаблення, знімається спазм і біль, функціональні блоки, можуть вправлятися підвивихи міжхребцевих суглобів і навіть протрузії та грижі. Певні вправи постізометричної релаксації пацієнти можуть виконувати самостійно після спеціального навчання.
Здоров’я організму багато в чому залежить від здоров’я хребта. Із хребта виходять спинномозкові нерви, які іннервують тулуб, верхні і нижні кінцівки, частину голови і більшість внутрішніх органів. В їх складі проходять чутливі, рухові, вегетативні волокна, волокна, що, що відповідають за трофіку тканин. Через поперекові відростки шийного відділу хребта проходить хребцева артерія, яка відповідає за кровообіг значної частини головного мозку. Тому хворий хребет – це не тільки радикуліти, він приймає актину участь в розвитку внутрішніх хвороб, вегето-судинної дистонії, гіпертонічної хвороби, може бути причиною дискинезії жовчовивідних шляхів, кардіалгій, головного болю, головокружінь. Нейродистрофічні синдроми можуть проявляться довготривалими запаленнями в суглобах кінцівок (плече-лопатковий периартериіт, епікондиліт і ін.) Як правило такі синдроми супроводжуються сильними больовими проявами і потребують довготривалого лікування.
Так, що звертатись до вертебролога – лікаря, що займається проблемами хребта, мануального терапевта, потрібно не тільки тоді, коли і Вас простріл і Ви не можете встати з постелі, а починаючи з дитячого віку. Біля 90% школярів мають проблеми з поставою, діагностується сколіотична, кіфосколіотична постава, яка у багатьох приводить до сколіотичної хвороби. Остеохондроз хребта також помолодшав. Якщо раніше він зустрічався після 25-30 років, то зараз зустрічається в 12-14 річному підлітковому віці. Вертебролог вчасно діагностує порушення постави, побачить перші прояви остеохондрозу, складе план лікувально-профілактичних міроприємств, знешкодить функціональні блоки.
Основним профілактичним і лікувальним засобом, який максимально мобілізує ресурси організму, є лікувальна фізкультура (ЛФК)
В випадку порушення постави, вона допоможе її виправити і зміцнить м’язи спини. Фізкультура значно покращить кровообіг, що попередить старіння міжхребцевих дисків і організму в цілому. Щоб хребет не «розсипався» він має мати міцний м’язовий каркас. Вздовж хребта проходять спеціальний м’язовий каркас, які приводить у рух хребет і утримує в певному положенні. Якщо він не тренований, м’язи його дряблі – порушується постава, йде неправильне навантаження на хребці; зістарені міжхребцеві диски легко вилітають, хребці легко зісковзують один з одного. Таке явище нестабільності хребта називається – спонділолістез. Щоб попередити і виправити ситуацію потрібно зміцнювати м’язи хребта і спини в цілому. Лікувальна фізкультура з використанням дошки Евмінова і постізометричної релаксації м’язів сприяє знешкодженню функціональних блоків, самовправленню протрузій та гриж, підвивихів в міжхребцевих суглобах, знімає спазм м’язів та біль.


ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ.
1.Скільки сеансів мануальної терапії робити?
Кількість сеансів на курс лікування може коливатись від1-3 до 15 сеансів і залежить від гостроти процесу, об’єму прийомів, віку хворого. Чим гостріше процес, старше хворий – тактика більш м’яка, сеансів більше.
2. Як часто проводяться сеанси?
Перші 2-3 сеанси проводяться через день, в подальшому інтервали збільшуються на 2-3 дня.
3.Загострення болю після сеансу – це нормально?
В більшості випадків біль зменшується, або зникає після перших сеансів. Але, після фізичної дії може бути набряк тканин, мікротравми судин, що приводить до загострення болю. Таке загострення має пройти до слідуючого сеансу і після кожного сеансу повинно бути все менше. Якщо з кожним слідуючим сеансом загострення збільшуються – сеанси не проводяться. Якщо біль був гострий, став тупим, або перемістився в інше місце – це нормальна динаміка процесу.
4.Чи дозволено при радикуліті робити зігріваючі компреси, ходити в баню, приймати гарячі ванни, втирати зігріваючі мазі?
Деяким хворим такі процедури допомагають, але у більшості вони визивають загострення болю. Діло в тому, що нервовий корінець проходить через дуже вузький канал. В каналі нервовому корінцю, що запалений і має набряк тісно, кістковий канал в цьому випадку є додатковим подразнювачем і генератором болю. Як правило, лікарі в такому випадку призначають сечогінні засоби, щоб зняти набряк з корінця. Інтенсивне тепло, глибокий інтенсивний масаж можуть ще більше підсилити набряк чим визвуть загострення болю. Так що від бані і гарячої ванни краще відмовитись. Зігріваючі мазі, мазі з бджолиною отрутою, перцеві пластирі дозволяється ставити вище і нижче зони враження з метою рефлекторної і енергетичної дії. В тих випадках, коли допомагає тепло – неврит простудного характеру, не дискогенного.
5. Чи можливе поєднання мануальної терапії з масажем?
В період загострення при наявності гострого болю мануальну терапію можна поєднувати з точковим масажем Шіацу, періостальним масажем. Класичний масаж повинен бути легким (поглажування, легке розтирання). Зігріваючі мазі при цьому не потрібно використовувати. Рекомендовано використання мазі на основі гепарину, нестероїдних протизапальних засобів ( троксевазин, індовазин, індоментол, вольтарен, диклофенак та ін. ).
6. Чи потрібно боятися холоду та протягів?
Вздовж хребта проходить меридіан сечового міхура зовні та меридіан нирок зсередини. З точки зору східної медицини ці меридіани відповідають за енергію холоду, як саме поняття травми. М’язи, їх спазм і скорочення відносяться до енергеничної категорії вітру. Тому холод і протяги провокують загострення радикуліту і їх потрібно боятися.
7. Якщо біль зник, сеанси мануальної терапії потрібно припинити?
Кількість сеансів визначає лікар. Існують функціональні блоки хребта, які не супроводжуються болем, але потребують мануальної терапії. З іншої сторони, мануальною терапією не потрібно захоплюватись, так як можна визвати гіпермобільність хребта.
8. Коли і як потрібно носити фіксуючий пояс?
При лікуванні гострих радикулітів після сеансу мануальної терапії потрібно вдягнути фіксуючий пояс на зону попереку, або фіксуючий комірець Шанса при лікуванні шийного відділу. Це потрібно для того , щоб зафіксувати хребет в потрібному положенні і не повернути його в попереднє. Потрібна фіксація під час руху, на час виконання певних видів робіт. В положенні лежачи пояс потрібно знімати. Постійно і довготривалий період часу його носити не потрібно, так як м’язи хребта стануть слабкими.
9. В якому положенні і на якій постілі потрібно спати при гострому радикуліті?
Якщо у Вас немає ортопедичного матрацу, на ліжко потрібно покласти дерев’яний щит, а на нього два ватні матраци. Поролонові матраци використовувати не можна, так як вони зайвим чином прогинаються, можуть парити.
При враженні поперекового відділу хребта рекомендовано положення на спині з напівзігнутими ногами; під ноги потрібно покласти валик з ковдри. Можна спати на животі; при цьому під здухвинну область потрібно покласти подушку. На боці спати не можна.
При шийному остеохондрозі потрібні спеціальні ортопедичні подушки. Можна використовувати звичайні подушки, але голова при цьому повинна бути в фізіологічному положенні. Для шийного відділу шкідливе перерозгинання назад. Тому для хворих з надмірною вагою подушку потрібно підібрати таку, щоб голова була в нейтральному положенні. Зігнуте положення голови, що буває при використанні великих подушок, теж погано. При положенні на боці висота подушки повинна рівнятись висоті плеча.
При враженні грудного відділу, як і інших відділів хребта, важливо збереження фізіологічних вигинів. Потрібна жорстка постіль з використанням двох ватних матраців, або ортопедичний матрац.
10.Як потрібно себе вести, щоб попередити радикуліти?
• Небезпечні перерозгинання хребта назад в шийному і поперековому відділі хребта, сильні нагинання тулубу вперед і вбік, особливо коли це супроводжується підняттям тяжких предметів. Вага предметів, що піднімаєте не повинна перевищувати 3-5 кг., потрібно рівномірно її розприділити на обидві руки. Піднімати, або опускати тяжкі предмети потрібно не нагинаючись, а присідаючи. Коли зав’язуєте шнурки, ставте ногу на стілець, при цьому слідкуйте за хребтом.

• Уникайте травм, різких скачків, особливо з висоти.

• Уникайте довготривалих одноманітних поз, довготривалого сидіння за робочим столом, за компютером. Кожні декілька годин робіть легку гімнастику.

• Уникайте різких переохолоджень, протягів.

• Декілька раз на рік робіть профілактичні курси масажу.

• Регулярно займайтесь лікувальною фізкультурою, плавайте.