Гірудотерапія – застосування з лікувальною метою медичної п’явки.

Гірудотерапія – несправедливо забутий метод лікування. Ще на початку минулого століття земський лікар, що йшов на визів до пацієнта завжди брав з собою п’явки. З їх допомогою можна було подолати гіпертонічну кризу, попередивши апоплексичний удар (інсульт), побороти біль, подолати біль і запалення при гострому отиті, приступі подагри. В давнину п’явками широко лікували очні хвороби, захворювання печінки, гіпертонію. Ставлять пявки безпосередньо на місце патологічного осередку, на біологічно активні зони, на проекцію органів, що приймають участь в патогенезі, точки акупунктури. Помимо рефлексогенної дії п’явка під час укусу відсмоктує від 5 до15мл. Крові, вводить більше ста біологічно активних речовин. Добре знімається набряк тканин при запаленні, підвищується лімфодренаж. Біологічно активні речовини покращують загальний стан організму, мають протибольову дію, розріджують кров, сприяють розсмоктуванню надмірної сполучної тканини в місцях хронічного запалення, а так же рубців.

Метод широко застосовуєтьсясв лікуванні:

 • Гострих запальних процесів;
 • Поліартритів любої етіології;
 • Варикозного розширення вен, тромбофлебіту;
 • Ішемічних захворюваннях нижніх кінцівок;
 • Гіпертонічної хвороби;
 • Ішемічної хвороби серця;
 • Глаукомі;
 • Отиті;
 • Радикулітах;
 • Аднекситі, ендометріозі;
 • Безплідді
 • Холециститі та ін.

                        Питання, що часто задаються.

 • 1)Які обстеження потрібні? Чи потрібні аналізи крові?

Якщо у Вас не було проблем з кровотечами, анемією (малокрівям, низьким гемоглобіном), Вас не турбує втома, слабкість, головокружіння, низький артеріальний тиск – аналізи крові  можна не здавати.

 Якщо такі явища спостерігались, необхідно зробити загальний аналіз крові, визначити час згортання крові та бажано коагулограму.

  Важливо, щоб у Вас не було відкритих виразок, якщо Ви страждаєте на виразковою хворобою шлунку, 12-палої кишки, неспецифічним виразковим колітом, а також загрози легеневої кровотечі. При наявності таких серйозних захворювань необхідно обстежитись у відповідних спеціалістів; зробити фіброгастороскопію, колоноскопію, тощо.

2) Як потрібно готуватись до процедури гірудотерапії?

 Насамперед Ви повинні пам’ятати, що п’явки не люблять сторонніх запахів і на місця, де хоч ледь відчутний запах парфумів, шампуню, мила, дезодорантів можуть взагалі не сісти.

 Шкіра в місці постановки повинна бути чисто вимита чистою водою, дозволяється використання дитячого мила, що не має запаху. Якщо в місці постановки пявок є волосся, його бажано побрити.

 В день гірудотерапії і добу після не можна приймати ліки, що знижують згортання крові (кардіоаспірин та ін.)

 Якщо Ви страждаєте на гіпотонію (низький тиск), обмороки, головокружіння , слабкість – до і після сеансу бажано випити склянку соку, з’їсти кубик гематогену, або чорного шоколаду.

3)Скільки п’явок потрібно на сеанс, на курс лікування?

Кількість п’явок, сеансів і курсів лікування визначає лікар в кожному конкретному випадку. Орієнтовно кількість пявок на курс лікування дорівнює Вашій вазі в кілограмах. На сеанс використовується приблизно 1 п’явка на 10 кг ваги. Якщо Ви до цього ніколи не ставили п’явки, рекомендовано розпочинати з мінімальної кількості -2-3, поступово доводячи до потрібної кількості. Кількість сеансів може коливатись від7 до15.4) Як часто проводяться сеанси лікування? Через який час можна робити повторний курс лікування?

 Сеанси гірудотерапії проводяться 2-3 рази на тиждень, через день, або через два на третій. В випадках гострого тромбофлебіту перші 2-3 сеанси можуть проводитись щодня. Курс гірудотерапії з метою лікування хронічної патології, або її профілактики рекомендовано проходити раз на  пів року. В окремих випадках при лікуванні безпліддя, хронічного простатиту, рекомендовано повторні курси робити з інтервалом  в місяць.

 5) Як довго продовжується сеанс гірудотерапії?

  Як правило, Ви повинні розраховувати не менш, чим на годину часу. При самій поширеній методиці пявки знімають через 40 хвилин після того, як вони присмоктались + час на постановку -10-15хв. +час на перевязку 5-10хв. Як правило, основна маса пявок за цей час самостійно відсмоктуються, а ті що залишаються просто сплять.

 Існує метод Абуладзе, який застосовується для ослаблених пацієнтів, дітей. Пявки знімають зразу після їх присмоктування.

 В випадках, коли не важливо крововидалення, пявки можуть бути зняті через 15 хвилин. За цей час вони встигають вести  організм всі біологічно активні речовини.

 В окремих випадках чекають коли п’явки самі відваляться. Це проходить в діапазоні часу від пів до півтори години.

 6)Чи можливо проводити гірудотерапію під час менструації?

 Ні, не можна, так як може відкритися кровотеча.

 7) Які пявки використовуються? Чи можливе зараження гепатитом, СНІДом?

 Використовуються пявки, що вирощенні на спеціальних біостанціях та мають сертифікати якості. До цього вони ніде не використовувались. Після використовування пявки вбиваються і знешкоджуються в спеціальних дезрозчинах прямо при пацієнті. Ймовірність зараження любими інфекціями виключена.

 8)Як довго продовжується кровотеча після постановки пявок і як потрібно себе поводити при цьому?

 В нормі кровотеча може продовжуватись від 2 годин до доби. В більшості випадків припиняється через 5-9 годин.

 Припиняти кровотечу потрібно, якщо вона продовжується більше доби. Самий простий спосіб – поставити тампон, що змочений 3% перекисом водню і зробить тугу повязку. Можливо використовувати гемостатичну губку. Можливо додатково використовувати холод (ємність з льодом, холодною водою).

 Після сеансу гірудотерапії не потрібно планувати ніяких міроприємств. Якщо пявки ставились на ноги, не можна довго знаходитись на ногах, сидіти з опущеними ногами. Потрібно лягти, ноги бажано припідняти.

 Якщо повязки промокають, їх не бажано знімати. Рекомендовано зверху прибинтувати додатковий шар вати, або салфеток. Рекомендовано спати на гігроскопічних непромокаючих пелюшках.

 9) Чи можлива значна втрата крові?

 Страхи відносно значної втрати крові не обгрунтовані, так як із ранки витікає насамперед покрашена кров’ю лімфа, міжклітинна рідина, шлаки і токсини. Зупиняти кровотечу, якщо воно продовжується не більше доби не рекомендовано.

 10) Як потрібно доглядати за ранками, які залишаються після приставки п’явок?

 Після закінчення кровотечі ранку необхідно обробити 3% перекиснем водню і приклеїти на добу бактерицидний пластир.  Важливо не розчесати місця укусу нігтями, мочалкою, щоб не занести інфекцію. На протязі доби не можна приймати душ і 4-5 днів ванну. Не можна купатися в басейні, відкритих водоймах.

 11) Якщо ранки запалюються, сверблять – це нормально?

 Приставна запально-алергічна реакція в місцях укусів виникає після перших сеансів (частіше після 2-3-го) в 90% випадків, по різним даним, в 2-20% випадків можуть збільшуватись регіональні лімфатичні вузли. Це нормальна реакція організму на введення біологічно-активних речовин.

 Ступінь запально - алергічної реакції прямопропорціональний ступеню зашлакованості організму. Тому перед і під час курс гірудотерапії рекомендовані санологічні програми очищення організму, жовчогінні та сечогінні чаї, питний режим –не менше1,5-2 літрів за добу.

 Не дивлячись на те, що місце приставки пявки і її рот не стерильні, пявка виділяє в ранку бактерицидні речовини. Спиртом обробляти місця приставок пявки не рекомендовано, так як п’явка може не сісти.

 Якщо місце укусу сильно свербить, навколо ранки можна змащувати нашатирним спиртом навпіл розбавленим вазеліновим маслом.

 Приблизно в другій половині курсу лікування явища приставної реакції зменшуються; організм привикає до укусу п’явки так же, як привикає як організм бджоляра до жалення бджіл.

12)Чи повинні зоставатись на місцях укусів синці?

Наявність синців в місцях укусів говорить про сильні застійні процеси в цій ділянці і є показанням для повторних приставок. Шкоди організму це не приносить, навпаки включається механізм дії аутогемотерапії.

  13) На які ділянки ставляться п’явки?

 Ділянки приставок пявок в кожному конкретному випадку визначає лікар. Це, як правило ділянки патологічного вогнища, ділянки органів, які беруть участь в патогенезі (розвитку) захворювання, і що особливо важливо – рефлексогенні зони і точки акупунктури.

Так, наприклад: варикозне розширення вен – це проблема не тільки нижніх кінцівок. Це насамперед застійні процеси і розширені вени в порожнині малого тазу, області кишковика та печінки. Тому на перших сеансах пявки ставлять на попереково-крижову ділянку (зона іннервації ніг), на низ живота, на зону товстого кишковика (особливо при наявності закрепів), зону печінки, селезінки. Тільки потім переходять на нижні кінцівки.

 14) Як міняється загальне самопочуття організму в процесі лікування?

 Як правило – самопочуття покращується: зникає втома, зявляється легкість в організмі. Вдень пацієнт стає більш енергійним, вночі краще спить. Покращується колір, зменшується купероз, зникають вугрові висипи, зникають набряки і пастозність обличчя, покращується тургор шкіри, зменшуються зморшки.

 Це результат покращення крово- і лімфообігу, детоксикації організму, результат дії більше 100 біологічно-активних речовин.

 За низький гемоглобін Ви не повинні турбуватись. Гірудотерапія стимулює кровотворення. Як правило гемоглобін приходить в норму після курсу гірудотерапії, якщо він був трохи нижчий до цього.